ŻYLI PRAWEM WILKA...

"ŻYLI PRAWEM WILKA..."
PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W marcu br. Zespół Szkół nr 7 w Lublinie zorganizował obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji biblioteki obu szkół przygotowały wystawy. W Gimnazjum można było obejrzeć ekspozycję pt. "Podziemie antykomunistyczne na Lubelszczyźnie", zaś przy wejściu do szkoły wystawę przygotowaną przez bibliotekę SP nr 50 pt. "Walczyli za Polskę i umierali za nią". Na holu szkolnym wyeksponowano również osobne tablice pt. „Bohaterki Wyklęte – konspiratorki Lubelszczyzny”, których użyczyła naszej szkole Fundacja Niepodległości.

12 marca 2014 r. - z inicjatywy p. Iwony Mańko, przewodniczącej Rady Rodziców – odbyło się spotkanie integracyjne dla środowiska Węglina i uczniów naszej szkoły pod hasłem "Żyli prawem wilka". Przygotowane zostało przez nauczycieli-bibliotekarzy we współpracy z Fundacją Niepodległości. Gośćmi honorowymi były: p. Jadwiga Bednarska i p. Danuta Strzelecka ze Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy". Fundację Niepodległości reprezentowali: p. Elżbieta Lisowska oraz p. Jan Kusz, kombatant.

Spotkanie otworzyła prelekcja p. Anny Czapskiej, oparta na prezentacji Power Point pt. "Sumienie narodu". Następnie uczestnicy zwiedzali wystawy przy dźwiękach piosenek poświęconych Żołnierzom Wyklętym. Po przerwie, przy herbacie i słodkościach, rozgorzała gorąca dyskusja na tematy poruszone podczas prelekcji. Naszych uczniów zainteresowały szczególnie wspomnienia Pań - "Jaworzniaczek". Głos zabierali harcerze z Gimnazjum: Miłosz Buda i Witek Wójcik, którzy mówili o swych inspiracjach tematyką Żołnierzy Wyklętych oraz o tym, jak rozumieją patriotyzm dzisiaj.

Uroczystość zaszczyciła swą obecnością p. wicedyrektor Marzena Łuszczyńska-Tytłak. Poczęstunek przygotowały p. Iwona Mańko i p. Aldona Rudnicka.

Anna Czapska
Anna Kowalczyk