Polsko - niemieckie warsztaty historyczne 2014

NiemieckiW dniach 16 – 18 czerwca 2014 r., podobnie jak w latach ubiegłych, odbyły się pod kierunkiem moderatorów muzealnych z Państwowego Muzeum na Majdanku polsko-niemieckie warsztaty historyczne dla uczniów Gimnazjum nr 24 oraz Georg-Büchner-Schule z Darmstadt.

16 czerwca miało miejsce spotkanie integracyjne młodzieży polskiej i niemieckiej. Uczniowie poznali się podczas gier integracyjnych, następnie, zaopatrzeni w teksty i fotografie historyczne, udali się w mieszanych grupach na zwiedzanie Lublina. Obejrzeliśmy wystawę w Teatrze NN poświęconą historii miasta i poznaliśmy losy jego mieszkańców w czasie II wojny światowej.
17 czerwca odbyła się I część studyjna warsztatów. Byliśmy na Majdanku, zwiedziliśmy teren obozu i zapoznaliśmy się z historią miejsca pamięci. Po wizycie w muzeum przyjechaliśmy do szkoły, gdzie obydwie strony zaprezentowały program artystyczny: skecze, recytacje, kabaretową wersję „Śnieżki” (Polacy) oraz „An allem ist die Katze schuld” - „Wszystko przez kota” (Niemcy). Następnie odbyło się podsumowanie wizyty na Majdanku.
18 czerwca pracowaliśmy w muzeum, zajmując się poszczególnymi aspektami historii obozu: kobiety i dzieci na Majdanku; sprawcy – załoga SS; ruch oporu. Mieliśmy okazję zapoznać się z autentycznym pamiętnikiem, prowadzonym w obozie przez nastoletnią więźniarkę, Jadwigę Ankiewicz. W szkole spotkaliśmy się ze świadkiem historii, byłym więźniem Majdanka p. Zdzisławem Badio. Po obiedzie w stołówce szkolnej grupy prezentowały wyniki pracy warsztatowej. Na zakończenie spotkania polscy i niemieccy uczniowie rozegrali międzynarodowy mecz siatkówki.
Za coroczne wspieranie naszego projektu dziękujemy Radzie Rodziców.