Gimnazjum nr 24 w Lublinie

Kuratorium

Urząd Miasta






Lepsza Szkoła

23. Internationales Jugendworkcamp Bergen-Belsen

NiemieckiW dniach 5 – 15 kwietnia delegacja uczniów naszej szkoły: Lena Jurek, Karolina Kołodziejczyk, Wiktoria Pietras (kl. 3b) pod opieką p. Agnieszki Lenarczyk wzięła udział w międzynarodowym obozie młodzieżowym 23. Internationales Jugendworkcamp Bergen-Belsen w Oldau k. Hanoweru (Niedersachsen). W spotkaniu uczestniczyły delegacje z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Polski, Rosji, Słowacji, Niemiec, Izraela i RPA. Uczestnicy projektu byli zakwaterowani w międzynarodowych pokojach w CVJM-Jugendbildungsstätte Anne-Frank-Haus. Młodzi ludzie zajmowali się problematyką wojny i zagłady, zwiedzili multimedialną wystawę w miejscu pamięci Bergen-Belsen, spotkali się ze świadkiem historii, p. Ivonne Koch, byli na wycieczce w Hanowerze. Wspólne zajęcia kierowane przez 10-osobowy niemiecki zespół prowadzący stworzyły przyjacielską atmosferę. Projekt pozwolił młodzieży wspólnie zmierzyć się z historią i nawiązać przyjaźnie z rówieśnikami z innych krajów.


Wiktoria: Dzięki uczestnictwie w tym obozie miałam okazję poszerzyć swoją wiedzę o wydarzeniach II wojny światowej. Pobyt tam umożliwił mi poznanie wielu fantastycznych ludzi różnych narodowości. Podczas tych 10 dni spędzonych razem staliśmy się jedną wielką rodziną. Bardzo za nimi tęsknię. Na szczęście, pomimo iż każdy z nas pochodzi z różnych części świata, dzięki licznym portalom społecznościowym możemy pozostać w kontakcie. Przed wyjazdem miałam wątpliwości, jednak teraz wiem, że podjęłam jak najbardziej słuszną decyzję. Zdobyte doświadczenie, wiedza, znajomości, a przede wszystkim wspaniałe wspomnienia pozostaną ze mną na zawsze. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że miałam możliwość uczestniczyć w tym obozie. Jeśli ponownie miałabym okazję wzięcia udziału w podobnym przedsięwzięciu, zgodziłabym się bez wahania.

Lena: Obóz młodzieżowy Bergen Belsen 2017 to jedno z najlepszych wspomnień w moim życiu. Oprócz nas brały w nim udział delegacje z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Słowacji, Niemiec, Izraela oraz RPA. Spędziliśmy razem cudowne 10 dni, podczas których nie tylko uczyliśmy się nowych rzeczy o ciężkim temacie holokaustu i obozów koncentracyjnych, ale integrowaliśmy się, wspólnie bawiliśmy, śpiewaliśmy. To właśnie atmosfera i ludzie byli najlepszą zaletą tego obozu. Zawarłam tam wiele przyjaźni, szczególnie z osobami z Izraela i Rosji, z którymi wciąż jestem w kontakcie i wiem, że na długo pozostaną w moim sercu.

Karolina: Wyjazd do Niemiec był niezwykłym doświadczeniem w moim życiu. Dzięki niemu miałam szanse poznać wielu wspaniałych ludzi z różnych krajów. W ciągu kilku dni bardzo się ze sobą zżyliśmy. Szczególnie zaprzyjaźniłam się z Elwiną z Rosji oraz z Orem z Izraela. Nie było sytuacji, żeby wyczerpały nam się tematy do rozmowy. Nigdy nie zapomnę pierwszego wieczoru po przyjeździe do Oldau. Część z nas poszła do NightCafe by porozmawiać i lepiej się poznać. Siedzieliśmy dookoła stołu i opowiadaliśmy o sobie. Rozmawialiśmy o jedności, braterstwie i tolerancji. Bo to nieważne, jakiego koloru masz skórę czy włosy. Nieważne jakim językiem na co dzień się posługujesz. Wszyscy w środku jesteśmy tacy sami, a razem stanowimy jedność. Tego właśnie w szczególności nauczyłam się na tym obozie. Tematy poruszane na zajęciach i atmosfera panująca podczas nich sprawiły, że nauka nigdy wcześniej nie dawała mi tyle przyjemności. Był to także sprawdzian dla moich umiejętności językowych. Jestem szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w tym programie. Serdecznie zachęcam do brania udziału w takich projektach!
Wygenerowano w sekund: 0.00
9,195,399 unikalne wizyty