Kraj Kwitnącej Wiśni

Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni

Pagoda, kimono, sushi, Ryōyū Kobayashi – to pierwsze skojarzenia z Japonią naszych uczniów.

Skojarzenia te poszerzyła s. Maryla Spychalska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, która w poniedziałek 4 marca odwiedziła naszą Szkołę. S. Maryla przez 17 lat przebywała na misjach w Japonii. Swoim bogatym doświadczeniem podzieliła się z uczniami klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Misjonarka mówiła m.in. o geografii, kulturze i religiach Japonii. W opowieściach s. Maryli nie mogło zabraknąć odniesień do życia codziennego mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Nasi uczniowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się relacjom o zwyczajach, jakie panują m.in. wśród sąsiadów, w szkole czy w pracy. Z niedowierzaniem oglądali, jak specjalni pracownicy metra w Tokio, zwani upychaczami, „pomagają” wsiadać pasażerom do pociągów w porannych godzinach szczytu. Uczniowie nie mogli wyjść z podziwu dla swych japońskich kolegów, którzy żmudnymi treningami doszli do perfekcji w gimnastyce. W czasie spotkania była też okazja do poznania kilku znaków japońskiego alfabetu. Na zakończenie misjonarka odmówiła po japońsku modlitwę „Ojcze nasz”.

Dyscyplina, pracowitość, szacunek dla drugiego człowieka, skromność – to niewątpliwie kolejne skojarzenia z Japonią, które zostaną zapamiętane przez naszych uczniów po spotkaniu z s. Marylą Spychalską.

Paweł Sokołowski