Gimnazjum nr 24 w Lublinie

Kuratorium

Urząd Miasta






Lepsza Szkoła

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI JULIANA TUWIMA

Biblioteka
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI
JULIANA TUWIMA


GIMNAZJUM NR 24 ZAPRASZA UCZNIÓW KLAS I - III
DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM POEZJI JULIANA TUWIMA


pt. „Julian Tuwim – łowca słów”.

Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać u nauczycieli języka polskiego oraz w bibliotece szkolnej.

Konkurs odbędzie się dnia 9 marca 2015 r. (poniedziałek).

Justyna Kierepka
Justyna Skubisz

REGULAMIN KONKURSU

Internationales Jugendworkcamp Bergen-Belsen 2015

NiemieckiW dniach 23.03. - 02.04.2015 odbędzie się w Niemczech (Niedersachsen) 21. Internationales Jugendworkcamp Bergen-Belsen 2015, w którym weźmie udział 3-osobowa delegacja uczniów naszej szkoły. Celem projektu jest przybliżenie młodzieży historii miejsca pamięci Bergen-Belsen i utworzenie przestrzeni do aktywnego i wspólnego zmierzenia się z przeszłością. W obliczu dzisiejszych zjawisk ksenofobii, rasizmu i antysemityzmu, poruszanie problematyki ciągłości dyskryminacji ma w dalszym ciągu ogromne znaczenie.
Warsztatami kieruje zespół prowadzący (10 osób). W projekcie weźmie udział młodzież z 9 krajów: Południowej Afryki, Izraela, Rosji, Polski, Białorusi, Litwy, Słowacji, Holandii i Niemiec.
Uczestnicy projektu będą zakwaterowani (w międzynarodowych pokojach) w CVJM-Jugendbildungsstätte Anne-Frank-Haus w Oldau. Program będzie realizowany na terenie Domu im. Anny Frank i miejsca pamięci Bergen-Belsen.
Międzynarodowy charakter warsztatów stanowi dla uczestników okazję do poznania rówieśników z różnych stron świata oraz wypróbowania w praktyce znajomości języków obcych. Językami warsztatów są niemiecki i angielski.

Podczas warsztatów, zarówno merytorycznych, jak i praktyczno-kreatywnych, młodzież zajmie się tematami związanymi z Bergen-Belsen. Warsztaty służą nie tylko dostarczeniu wiedzy, ale tworzą także przestrzeń do rozwoju osobistego w związku z ich problematyką. Uzupełnieniem i ważnym osobistym doświadczeniem będzie spotkanie ze świadkiem historii. Do programu należą także zaplanowane przez delegacje uroczystości upamiętniające oraz pożegnanie z miejscem pamięci na zakończenie pobytu, aby umożliwić uczestnikom upamiętnienie ofiar.

WYRÓŻNIENIA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE O FRYDERYKU CHOPINIE

HumaniściAleksandra Lebioda z klasy IIIa oraz Zuzanna Skowronek z klasy Ib otrzymały wyróżnienia w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Fryderyk Chopin - człowiek XXI wieku". Uczennice przygotowały prezentacje multimedialne poświęcone pobytowi genialnego pianisty na Lubelszczyźnie. Obie uczennice do konkursu przygotowała pani Justyna Kierepka.

Oli i Zuzi gratulujemy sukcesu!

LAUREATKA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO

HumaniściWeronika Prażmo z klasy IIe została laureatką III miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt. "Niedokończona misja warszawskiego kuriera". Poświęcony był on jednemu ze świadków Holocaustu, Janowi Karskiemu. Weronikę do konkursu przygotowała pani Justyna Kierepka.
Weronice gratulujemy sukcesu!


Poniżej fragment pracy Weroniki ("Wszystko widziałem")

"Z nieznanych mi powodów pan Szperlman zamiast zakończyć tę zdawkową wymianę zdań, czego się spodziewałam, spojrzał na mamę i rozpoczął swoją opowieść. Poddał się nurtowi wspomnień.
- Pod koniec lipca zadzwoniła do mnie pani Eliza. Ma gabinet kosmetyczny w Avondale. Regularnie przyjeżdża do Lublina odwiedzić swoich przyjaciół. W Chicago przyjmuje moją siostrę i wiele Żydówek pochodzących z Polski. Rozmawia z nimi po polsku - w głosie starszego pana pojawiła się nuta nostalgii. Zamyślił się, ale już po chwili podjął wątek. - Moi rodzice byli polskimi Żydami. Razem z moimi dziadkami wyjechali do Ameryki na początku 1939 roku. Dziadkowie pochodzili z Końskowoli. Przyleciałem z Chicago na zaproszenie kolegi mojego ojca. Przy okazji chciałem zwiedzić Majdanek, Stare Miasto. Mam listę przyjaciół moich rodziców, muszę ich wszystkich odwiedzić. To Polacy. Niestety, żydowscy znajomi rodziców - wszyscy zostali zamordowani.
- Mówi pan doskonale po polsku - zauważyła mama.
- Moi dziadkowie mówili w domu po polsku, tu była ich ojczyzna - kraj dzieciństwa. Rodzice w Chicago byli związani z Polonią. Chodziliśmy na różne występy, imprezy okolicznościowe. Tam po raz pierwszy zobaczyłem Jana Karskiego. Potem byłem już na wszystkich z nim spotkaniach"

Zima w Mieście

Zima w Mieście 2015!




SPORT


Miasto Lublin, jak co roku, finansuje w czasie ferii bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną ofertą i zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą aktywnie spędzić wolny od nauki czas.


SZCZEGÓŁY NA STRONIE um.lublin.eu


KULTURA


Uczniowie, którzy zostają w Lublinie na ferie zimowe, mogą w ciekawy sposób spędzić dwa tygodnie przerwy od nauki. W każdej z dzielnic organizowane są różnorodne zajęcia kulturalne - od warsztatów tanecznych, po teatralne, plastyczne czy muzyczne, a także wyjścia do kina, teatru czy zwiedzanie Lublina z przewodnikiem.

SZCZEGÓŁY NA STRONIE um.lublin.eu


FERIE W NASZEJ SZKOLE


W CZASIE FERII ZIMOWYCH ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ ZAJĘCIA NA BASENIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ (OBOWIĄZEK POSIADANIA LEGITYMACJI SZKOLNEJ)
OD DNIA 02.02.2-15 DO 13.02.2015 (od poniedziałku do piątku)
w następujących godzinach:
10:00 - 10:45
10:45 - 11:30
11:30 - 12:15

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo

Wydział Oświaty i Wychowania uprzejmie informuje, że 20 listopada 2014 r. została podjęta Uchwała Nr 1227/XLVI/2014 Rady Miasta Lublin w sprawie zmiany uchwały nr 1157/XLIII/2014 z dnia 4 września 2014 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków udzielania pomocy dzieciom i młodzieży, form i zakresu tej pomocy oraz trybu postępowania w tych sprawach w związku z realizacją Programu wspierania na terenie Lublina edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, mająca na celu sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej w § 3 ust. 2 pkt 2.
Teksty obu w/w uchwał oraz załączniki w wersji umożliwiającej ich edycję


Konkurs Recytatorski Poezji Żołnierzy Wyklętych

Biblioteka15 stycznia 2015 r. w naszym Gimnazjum odbył się I etap II Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Żołnierzy Wyklętych

Komisja w składzie:
p. Justyna Kierepka - przewodnicząca
oraz członkowie: p. Dauta Strzelecka i p. Anna Czapska,
postanowiła przyznać:

1/ miejsce: Magdalenie Skomorowskiej z kl. III a
2/ miejsce: Weronice Misztal z kl. III b
3/ miejsce: Patrycji Kinik z kl. II e

oraz wyróżnić:
Paulinę Iwan z kl. 1 b
i Gabrysię Szypułę z kl. 1 c.

Magdalena Skomorowska i Weronika Misztal będą reprezentować nasze Gimnazjum na Konkursie Wojewódzkim, który odbędzie się 17 marca 2015 r. w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie

Zwyciężczyniom konkursu wręczono dyplomy oraz nagrody książkowe. Ponadto p. Danuta Strzelecka obdarowała wszystkie uczestniczki konkursu książkami r11; darami zebranymi od kombatantów.

Naszym uczennicom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Zwyciężczyniom gratulujemy!

Pani Danucie Strzeleckiej, członkowi
Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego 1939-1989,
dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu konkursu i ciepłe słowa skierowane do naszych uczennic.
Wygenerowano w sekund: 0.02
9,238,921 unikalne wizyty