PORANEK POETYCKI

BibliotekaPORANEK POETYCKI

W ramach spotkań z poezją, 5 marca 2010 r. gościliśmy w bibliotece Gimnazjum panią Reginę Smoter-Grzeszkiewicz, poetkę, regionalistkę, przybyłą do nas z bliska i z daleka. Z bliska - bo mieszka na Czechowie, z daleka - bo uczuciowo jest silnie związana ze swoją ziemią rodzinną. Tę miłość do małej ojczyzny na każdym kroku demonstruje w swojej twórczości, opisując ją wierszem, prozą, a także obfotografowując. Również ze względu na zaszłości historyczne Ziemi Szczebrzeszyńskiej Pani Regina stała się znawczynią problematyki żydowskiej. Jak nam mówiła, uczy się jidysz, opisuje historię Żydów Szczebrzeszyńskich, dedykuje im wiele przejmujących wierszy. Na naszym spotkaniu Pani Regina czytała nam swoje wiersze, opowiadała o sobie. Uczniowie zaś próbowali pytaniami do Gościa zgłębić tajemnicę stawania się poetą, bo niektórzy z nich już teraz stawiają pierwsze kroki "w tych zawodach". Przy okazji biblioteka otrzymała ostatni tomik poezji Pani Reginy pt.: "Fragment biografii. Tryptyk czanostocki", poświęcony "krainie lat dziecinnych". Na w/w spotkanie przygotowaliśmy wystawę poświęconą twórczości Poetki i wierszom klasyków mówiących o trudzie i radości pisania. Uczniów do spotkania przygotowała p. Justyna Kierepka.

Zdjęcia dostępne w galerii.

Turystyka

TurystykaDnia 20 marca 2010 roku (sobota) zapraszam wszystkich zainteresowanych na rajd pieszy połączony z TOPIENIEM MARZANNY.
Trasa rajdu: Kazimierz Dolny, Albrechtówka, Mięćmierz, Kazimierz Dolny PKS.
Długość trasy - ok. 10 km.
Wyjazd z Dworca Głównego PKS o godz. 8.40. Spotykamy o godz. 8.20 na Placu Zamkowym (pod lwem). Powrót w godzinach popołudniowych (ok. 16.00). Należy zabrać ze sobą legitymację szkolną, co nieco do jedzenia i picia, wygodne buty, 2 bilety MPK (by dojechać na dworzec), 20 zł - na bilety autobusowe i inne ewentualne potrzeby.
W programie: zwiedzanie Kazimierza Dolnego
UWAGA!
Zgłoszenia przyjmuje p. Jolanta Gawrylak.

Komunikat Dyrektora Szkoły

NewsyW środę, 06 stycznia (Trzech Króli) b. r. uczniowie klas II, III, IV, V i VI Szkoły Podstawowej nr 50 oraz uczniowie klas I i II Gimnazjum nr 24 w Lublinie uczestniczyć będą w uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem św. U. Ledóchowskiej przy ul. Roztocze 1.
Wyjście na mszę pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia podczas czwartej godziny lekcyjnej o godz. 10:15. Planowany powrót o godz. 11:30. Pozostałe zajęcia odbywają się wg planu lekcji.
Uczniowie, których rodzice, na piśmie nie wyrażą zgody na uczestnictwo swoich dzieci we mszy pozostaną w szkole pod opieką wychowawców świetlicy szkolnej.
mgr Ryszard Pawka

Komunikat do pobrania w dziale Download

Świąteczne Życzenia

NewsychoinkaZdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej rodzinnej atmosferze oraz Szczęśliwego Nowego Roku Wszystkim Uczniom, Rodzicom i Pracownikom Szkoły Życzy Ryszard Pawka - Dyrektor Szkoły

IX Dzień Papieski

NewsyDnia 16 października 2009 roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży "Gaudete in Dominum" z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej, na której terenie nasza szkoła się znajduje i przedstawiciele naszego Gimnazjum razem z ks. Mariuszem Krukiem zorganizowali Apel Papieski z okazji IX Dnia Papieskiego. Tematem apelu było hasło: "Jan Paweł II - Papież wolności". Młodzież przygotowała kilka scenek, w których starali się pokazać, jak w dzisiejszych czasach młodzi ludzie mogą błędnie pojmować wolność, którą każdy z nas posiada. Następnie oddaliśmy głos naszemu wielkiemu autorytetowi Janowi Pawłowi II, który wyjaśniał na czym polega prawdziwa wolność człowieka i jak z niej prawidłowo korzystać. Na koniec pomodliliśmy się do Boga o to, by nasz papież doczekał się beatyfikacji i kanonizacji. Zaśpiewaliśmy wspólnie ulubioną pieśń papieża Polaka. A oto kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Święto Niepodległości

Newsy13 listopada br. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Uczniowie klasy I B i II C gimnazjum z udziałem szkolnego chóru przypomnieli najważniejsze fakty z kart historii naszego kraju a poprzez recytację utworów lirycznych i odśpiewanie pieśni patriotycznych wprowadzili nas w uroczysty nastrój. Śpiewając hymn "Mazurek Dąbrowskiego" czuliśmy dumę z bycia Polakami. Przygotowana akademia była hołdem jaki oddaliśmy wszystkim poległym w czasie walk o Niepodległą Polskę. Na koniec uroczystości Pan Dyrektor Ryszard Pawka wyraził nadzieję, że pokazana przez uczniów Akademia była wspaniałą lekcją historii.

Zdjęcia dostępne w galerii.
Propozycje opisów do zdjęć można przesyłać za pomocą zakładki kontakt.

KONKURS RECYTATORSKI

BibliotekaDnia 28. 10. 2009 r. w naszym Gimnazjum odbył się konkurs recytatorski poezji Juliusza Słowackiego pt: "...bo królom był równy". Konkurs ten został zorganizowany w związku z obchodami Roku Słowackiego przez nauczycieli-bibliotekarzy przy współpracy nauczycieli - polonistów.
W konkursie wzięło udział 13 uczniów Gimnazjum. Komisja w składzie: p. Anna Czapska - przewodnicząca oraz członkowie: p. Justyna Kierepka, p. Anna Kowalczyk, p. Justyna Skubisz, p. Urszula Zaręba oceniali znajomość tekstu, poprawność wymowy, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

W galerii można obejrzeć zdjęcia.