Konkurs Prymasowski

Stefan Kardynał Wyszyński - Prymas Tysiąclecia
Patronem Szkoły Podstawowej nr 50 w Lublinie

„Nasza Polska Niepodległa”.

30 maja 2018 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta gala rozstrzygnięcia XVIII edycji ogólnopolskiego Konkursu o Patronie „NASZA POLSKA NIEPODLEGŁA”. Wśród zaproszonych znamienitych gości pojawili się na uroczystości m.in. wojewoda lubelski Pan dr hab. Przemysław Czarnek, dyrektor Wydziału Katechetycznego – ks. dr Krzysztof Gałan, proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej – ks. Antoni Socha, była wizytator – pani Elżbieta Wzorek, przedstawiciele współorganizatorów, sponsorów oraz jury.

W pierwszej części glos zabrał pan dyrektor Ryszard Pawka witając wszystkich gości, a zwłaszcza uczniów nagrodzonych i wyróżnionych ze swoimi opiekunami. Swoje słowo do obecnych skierował także pan wojewoda, podkreślając znaczenie myśli Kardynała Wyszyńskiego w kształtowaniu postawy patriotycznej współczesnej młodzieży. W części artystycznej nasi uczniowie pod opieką pani Katarzyny Michalczuk – polonistki przedstawili fragmenty „Stefka” P. Kordyasza a następnie przez uczniów gimnazjalnych klas trzecich została odczytana kompilacja tekstów nagrodzonych i wyróżnionych w kategorii literackiej, przygotowana przez panią Ewę Rybę – polonistkę.

Po części artystycznej nastąpiła centralna, najważniejsza część gali: wręczenie nagród laureatom oraz wyróżnionym w trzech kategoriach konkursowych – plastycznej, multimedialnej, literackiej. O odczytanie nazwisk zostali poproszeni członkowie komisji, zaś nagrody w pierwszej kategorii wręczali pan Wojewoda oraz pan Dyrektor. Trzeba przyznać, iż wielu uczniów wraz z opiekunami zaszczyciło nas swoją obecnością. Nie pojawili się uczniowie z oddalonych od Lublina miast takich jak Białystok, Żnin czy Przysietnica. Nagrody i dyplomy nieobecnym zostaną wysłane pocztą.

Goście mogli podczas gali obejrzeć nagrodzone i wyróżnione prace: plastyczne umieszczone na tablicach, literackie – na stoliku zaś prace multimedialne zostały przedstawione w trakcie wręczania nagród.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy gali zaproszeni zostali na słodki poczęstunek, który wraz z uczniami przygotowała pani Beata Böhm-Kinik – katechetka. Przy smacznych owocach i ciastach toczyły się interesujące rozmowy, goście wymieniali uwagi i zapewniali o satysfakcji z uczestnictwa w Konkursie o naszych wyjątkowym Patronie.

Szczególne podziękowania należą się sponsorom naszego Konkursu, dzięki którym mieliśmy możliwość nagrodzenia tak wielkiej liczby nadesłanych prac. Zasięg konkursu zaskoczył także organizatorów. Wpłynęło 278 prac z dziesięciu województw. Aż pięćdziesiąt szkół podstawowych i ponadpodstawowych nadesłało prace, a jury pracujące w trzech komisjach miało niełatwe zadanie wyodrębnienia najlepszych dzieł literackich, plastycznych oraz multimedialnych.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i ich opiekunom. Mamy nadzieję, że myśli Sługi Bożego, kardynała Stefana Wyszyńskiego – naszego Wielkiego Patrona będą przez długi czas kształtowały nasze postawy, decyzje i zamiłowanie do Naszej Polski Niepodległej.

Galę prowadziła Anna Trochimowicz.

Uroczysta Gala rozstrzygnięcia Konkursu oraz wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym będzie miała miejsce w dniu 30 maja 2018 r. o godzinie 10.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 50 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia.

Program uroczystości:

• Powitanie Gości
  • Krótka część artystyczna
    (inscenizacja fragmentów „Stefka” P. Kordyasza)
  • Wręczenie nagród laureatom
  • Słodki poczęstunek
  • Zakończenie uroczystości

Patroni Honorowi:

Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik -
Metropolita Lubelski

Ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński -
Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II