PATRON NASZYM DROGOWSKAZEM

„Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie w sobie mieć coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny” – powiedział Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, Patron Szkoły Podstawowej nr 50.

GALERIA FOTOGRAFII

WIWAT POLONIA! ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA.

28 kwietnia odbyła się akademia upamiętniająca 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W jej przygotowanie zaangażowali się uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami: panią Beatą Tokarczyk, panią Justyną Kierepką, panią Iwoną Wąsik i panią Anetą Stanuch.

Na scenie ożyło dzieło pędzla Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Młodzież gimnazjum wcieliła się w postacie ze słynnego obrazu. I tak oto z jego ram wystąpili twórcy i zwolennicy ustawy rządowej: marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski, Julian Niemcewicz, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Tadeusz Kościuszko, Stanisław Staszic, Jan Dekert i sam Stanisław August Poniatowski. Każdy z nich w kilku słowach określił sens ustawy ustanowionej 3 maja.

Dla widzów była to dobra okazja, by utrwalić fragment historii naszej Ojczyzny. Nie zabrakło też refleksyjnej nuty, którą wprowadził do programu wiersz Artura Oppmana pt. „Trzeci Maja”. Tę lekcję historii ukoronował napisany współcześnie „Hymn Konstytucji 3 Maja”, odśpiewany przez młodych artystów. Uroczystość została zakończona występem chóru „Fantazja”, który wzbudził aplauz wykonanymi a cappella pieśniami.

PLAYLISTA YOUTUBE Z FRAGMENTAMI AKADEMII