Integracja klas 4 - Bałtów

Klasy 4-8W dniach 5-6 października klasy 4b, 4e, 4a i 4c wyruszyły do Bałtowa. Uczniowie wraz z wychowawcami mogli lepiej się poznać oraz miło spędzić czas, korzystając z wielu atrakcji.
Pierwszą z nich była wizyta w Kinie Emocji 5D. Dzieci obejrzały ciekawy film o dinozaurach, doświadczając jednocześnie ,,wiatru”, ,,deszczu” i ,,turbulencji”.
Wizyta w Sabatówce przybliżyła dzieciom postaci czarownic i wiedźm. Jakich zaklęć używały bajkowe czarownice i wiedźmy? Z czego robiły swoje magiczne eliksiry? Na te i inne pytania odpowiedź znalazły na bałtowskim wzgórzu. Ponadto, dzieci przeszły Tunel Odwagi oraz zwiedziły Chatkę Czarownicy. Uroku całemu miejscu dodawały jesienne ozdoby skonstruowane m.in. z aż 60 ton dyń.
Wizyta w Zwierzyńcu Dolnym pozwoliła dzieciom podziwiać ptaki: bażanty, gołębie, kaczki, łabędzie, pawie, perlice, przepiórki, żurawie, papugi, puchacze oraz ssaki: alpaki, króliki, kapibary, kuce, mary patagońskie, osiołki, ostronosym wiewiórki, surykatki, kóźki, owce, muflony.
Przyszedł czas na przejażdżkę żółtym amerykańskim schoolbusem po Zwierzyńcu Górnym. Jest to ogromny ponad 60 ha obszar. Rozległe łąki, zagajniki, wąwozy i oczka wodne. Z pokładu autobusu dzieci podziwiały między innymi: bydło Zebu, bydło szkockie, bydło watussi, jak tybetański, owce kameruńskie, owce Quessant, owce Racka, owce czarnogłówki, kozy angorskie, kozy karłowate afrykańskie, kozy karpackie, jelenie europejskie, jelenie Sika, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy nilgau, kuce szetlandzkie, alpaki, muflony, daniele, żubry. Od przewodnika dzieci usłyszały wiele ciekawostek o zwyczajach tamtejszych zwierząt.
Następnie uczniowie znaleźli się w Parku Miniatur – to tam mogły podziwiać 50 miniatur zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe na przestrzeni 500 lat, a znajdujące się obecnie w granicach Polski. Wysłuchały również historii tych zamków, które w ciekawy sposób przedstawił przewodnik.
Po przerwie na obiad wyruszyliśmy do JuraParku, czyli parku dinozaurów. Wzdłuż blisko kilometrowej ścieżki dydaktycznej znajduje się blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Uczniowie chronologicznie poznawali burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie. To w tym miejscu była kiedyś jurajska plaża, po której wędrowały dinozaury. Dowodem na to są odnalezione w tamtejszym wąwozie tropy dinozaurów.
Na koniec została ZABAWA w parku rozrywki – statek piracki, dmuchańce, karuzele łańcuchowe, trampoliny to tylko nieliczne atrakcje, z których mogły korzystać dzieci.
Pogoda i dobre humory dopisały. To była udana integracja!
Dziękujemy wychowawcom (M. Szopie, A. Aleksandrowiczowi, K. Stefaniak, M. Koterskiej-Sędłak) oraz opiekunom (M. Minczenko, K. Wójcik, J. Świerczewskiemu) za pełnienie opieki nad uczniami.

Integracja klas czwartych na filmie

Integracja na fotografii

Małgorzata Minczenko