Odwiedziny u Wojtka

Klasy 1-3Lekcja patriotyczna może brzmieć poważnie, nawet z nutką nudy, nieprawdaż? Szczególnie dla dzieciaków z klas młodszych. Jednak odwiedziny u kaprala Wojtka, to już co innego! Tym bardziej, że wspomnianym kapralem jest miś - niedźwiadek brunatny, uczestnik walk podczas II wojny światowej. W takim właśnie ciekawym spotkaniu ochoczo udział wzięli uczniowie klasy 3a, we wtorek 28 listopada. Wszystko za sprawą wizyty w Muzeum Sił Zbrojnych przy Fundacji Niepodległości w Lublinie.
- To była wspaniała lekcja! Ile ciekawostek i super maszyn, karabinów i w ogóle. Trzymałem nawet w ręku granat, co prawda tylko podróbkę, ale zawsze to coś! - dumnie wspomina jeden z uczestników wtorkowego wyjścia. W czasie trwania lekcji dowiedzieliśmy się, jak, z kim i w jaki sposób walczył miś, jak dostał się do 2 korpusu, a potem 22 kampanii, kto nadał mu imię i jak to się stało, że faktycznie uważano go za żołnierza, nosił nawet tytuł kaprala i prawdziwe pociski.
Poza wysłuchaniem tej ciekawej historii, mieliśmy okazję przywitać się, uściskać, a nawet poćwiczyć zapasy z samym misiem Wojtkiem. Po spotkaniu z kapralem poznaliśmy z najdrobniejszymi szczegółami ekwipunek żołnierza z czasów II wojny, a także różne rodzaje broni, jakimi się posługiwał.
Na koniec oglądaliśmy wozy wojskowe, jakimi dysponuje fundacja. Były wśród nich: szybki, zwiadowczy samochód pancerny Dingo, amerykański wojskowy samochód ciężarowy, półciężarówki, transporter opancerzony, jeep, motocykl. Widzieliśmy też armatę przeciwlotniczą, która co ciekawe nadal jest wykorzystywana w czasie uroczystości patriotycznych. Nie tylko oglądaliśmy wspomniane wozy, ale mogliśmy do nich wejść i sprawdzić czy są wygodne. Ależ to były emocje. Na koniec spotkania przekazaliśmy misiowi książeczkę przez nas wykonaną na pamiątkę. Misiowi było miło, a nam również, bo pracownicy fundacji nasze prace umieścili na stronie www Muzeum Sił Zbrojnych. Bardzo się cieszymy i bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie z II wojną światową, tematem trudnym, ale przez Was panowie żołnierze przedstawionym w sposób niezmiernie ciekawy. Dziękujemy również za otrzymane materiały o misiu Wojtku, a także komiksy o nim dla szkoły. Podziękowania kierujemy również do taty Zuzi, który nam towarzyszył i pomagał.

Galeria foto

Nasze prace na stronie Fundacji Niepodległości