Wiwat biblioteka!

Klasy 1-3Rok kalendarzowy dobiega końca, zatem czas na wspominki i podsumowania. Zaczynamy od Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, którym był oczywiście październik. Oj działo się wtedy działo w bibliotekach, a w naszej działo się szczególnie dużo. Zorganizowano wiele akcji, konkursów, wystaw. Podjęte przedsięwzięcia spotkały się z gromkim odzewem ze strony uczniów i nauczycieli. Powspominajcie razem z nami…
W czytelni zaprezentowano twórczość Ewy Szelburg –Zarembiny i Rafała Kosika. Chętne klasy uczestniczyły w lekcji o autorze Felixa i Niki połączonej z projekcją filmu.
W ramach akcji „Wspólne czytanie” uczennice Gimnazjum nr 24 Agnieszka i Gabrysia z kl. III czytały maluchom fragmenty książek E. Szelburg- Zarembiny. Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym wykonując ilustracje do najciekawszych utworów autorki. Zwycięzcą okazał się Szymon Orzeł z klasy II c.

Na holu szkoły można było oglądać wystawę „Wspomnienie z dzieciństwa- ulubione książki naszych nauczycieli i pracowników szkoły”. Udział w niej wzięło 67 osób. Dzieci mogły porównać jakie książki czytali nauczyciele i wychowawcy będąc w ich wieku. Największą popularnością cieszyła się lektura „Dzieci z Bullerbyn”, którą wskazało 11 osób. Okazuje się, że jest to również ulubiona lektura młodszego pokolenia.

Najwięcej zaangażowania uczniów wymagał konkurs na plakat promujący czytelnictwo „Czytanie jest OK”. Przedstawiciele większości klas i grup świetlicowych wykonali przepiękne prace (w sumie 30), które można było podziwiać na ścianach szkoły. Najciekawsze i najbardziej oryginalne plakaty zostały nagrodzone. I miejsce przypadło Świetlicy z sali nr 4 oraz klasie IV d.

Dużym zainteresowaniem cieszył się Biblioturniej „Książka to mój przyjaciel”, czyli konkurs wiedzy o książkach dla klas IV-VI. Najwięcej punktów zdobyła drużyna z klasy VI a: Małgorzata Ostasz i Weronika Woźny.

W konkursie „Zostań autorem komiksu” najwyżej został oceniony komiks Nataszy Urban z kl. II d i Karoliny Kseni Nowak z kl.VI b .

Niewiele recenzji wpłynęło na konkurs „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato – ulubiona książka czytana przez rodziców”, nagrody w nim otrzymały uczennice klasy III a: Magda Ruszecka, Kasia Niezgoda i Karolina Chmiel.

Ciekawą inicjatywę promocji czytelnictwa podjęły uczennice klasy IV a : Oliwia Mitura, Zuzia Ruszniak, Wiktoria Androsiuk i Ola Mgłowska, które wystąpiły w sesji fotograficznej „Z wizytą u babci Czerwonego Kapturka” oraz Kinga Baranowska i Ola Wronka z kl. VI b, które przygotowały album ze swoimi zdjęciami „Sport i książka”.

Biblioteka w tym czasie pozyskała wiele pięknych książek. Wszystko dzięki akcji „Skrzynia książek”. Podziękowania za podarowane książki otrzymali: Nina Wacławek, Mikołaj Kuna, Gerard Ochnicki i Róża Ochnicka.

Wyróżnione w konkursach prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej, a podsumowanie i wręczenie nagród ufundowanych przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 50, odbyło się na imprezie „20 Urodziny biblioteki”. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz dziękujemy za udział w organizowanych przez bibliotekę akcjach. Życzymy nieustającego zapału w drodze po ciekawe publikacje i laury w konkursach wokół czytelnictwa.

Jadwiga Mączka

Laureaci konkursów organizowanych w czasie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2016 r.

Konkurs „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”

I miejsce – Magda Ruszecka kl. III a
II miejsce – Kasia Niezgoda kl. III a
III miejsce – Karolina Chmiel kl. III a

Konkurs plastyczny „Zostań autorem komiksu”

I miejsce –Natasza Urban kl. II d
II miejsce- Aleksandra Wójcik kl. II b

Zuzanna Bicz kl. I b
Olga Gałus kl. II f
Hania Makowska kl. IIf

Klasy IV –VI
I miejsce –Karolina Ksenia Nowak- Kl. VI b
II miejsce- Amelia Dobosz kl. VI a
III miejsce –Martyna Majczak kl. V d

Konkurs plastyczny „Ilustracje do książek Ewy Szelburg –Zarembiny”

I miejsce –Szymon Orzeł kl. II c
II miejsce –Michalina Kajdzik kl. III a
II miejsce –Natasza Urban kl. II d
III miejsce –Oliwier Tatara kl. IIId

Wyróżnienia:
Natalia Rogowska kl. II f
Kasia Niezgoda kl. IIIa
Mikolaj Henda kl. IIa
Natalia skubicha kl. II a

Biblioturniej, czyli turniej wiedzy o książce dla klas IV-VI „Książka to mój przyjaciel”

Kl. IV d- Dariusz Goląbek i Aleksandra Gołębiowska
Kl. V b – Małgorzata Moskal i Amelia Zalewska
Kl. VI a – Weronika Woźny i Małgorzata Ostasz

Konkurs plastyczny na plakat: „Czytanie jest OK.”

I miejsce –Świetlica sala.4
II miejsce –kl. III d
III miejsce –kl. II g
III miejsce- kl. II d