50-tka na Lubelskim Festiwalu Nauki

Klasy 1-3Tegoroczny, 13 z kolei Lubelski Festiwal Nauki, odbył się pod hasłem: Nauka źródłem inspiracji. Warsztaty i prezentacje, w których wzięli udział nasi uczniowie sprawiły, że nauka faktycznie ich zainspirowała.

Program tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki, był naprawdę różnorodny. Spotkania odbywały się na wszystkich lubelskich uczelniach: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym i Uniwersytecie Medycznym. Powyższy fakt sprawił, że udział w festiwalu był jednocześnie okazją do zapoznania naszych uczniów z lubelskimi uczelniami i ich lokalizacją.

Uczniowie klasy II g i II h na warsztatach „Jak zdrowo się odżywiać?” mieli okazję przygotować samodzielnie kanapki. Były tak aromatyczne i kolorowe, że rzeczywiście apetyt wzmagał się wszystkim, także obserwatorom. Poza kanapkami, nasi uczniowie, przygotowywali równie zdrowe sałatki warzywne i owocowe, i koktajle, że palce lizać!

Grad biedronek, tornado w Lublinie i inne ciekawostki związane z siłami przyrody zaskoczyły uczniów klasy II g i II h w czasie zajęć: „Burze i tornada, czyli potęga przyrody”. Zajęcia, tym bardziej podobały się uczestnikom, bo miały formę quizu z nagrodami. Zatem każdy z drugoklasistów wyszedł z nich z poszerzoną wiedzą i gadżetem, który będzie o tych zajęciach przypominał.

Kolejny punkt programu, w którym uczestniczyli uczniowie powyższych dwóch klas, to prezentacja o trujących roślinach: „Czym otruto królewnę Śnieżkę?”. Trujący barszcz Sosnowskiego choćby, w efekcie tych zajęć nie jest obcy już żadnemu z uczniów kl. II g i II h.

Klasa II h i II i miała okazję przez chwilę poczuć się detektywami. Wszystko dzięki udziałowi w zajęciach: „Powieść kryminalna dla dzieci? O cyklu powieści detektywistycznych dla dzieci”. Prezentacja okazała się na tyle ciekawą, że ci którzy jeszcze do powieści G. Kasdepke, nie zajrzeli, to na pewno chętnie to zrobią niebawem.

Klasa II i brała także udział w ćwiczeniach chemicznych: Czy warto pić colę? Po poznaniu składu, smacznego dla wielu napoju, na pewno następnym razem przed napiciem się go, zastanowią się dobrą chwilę. Dlaczego? Otóż spytajcie ich sami, co ta cola w sobie zawiera.

Powyższa klasa: II i uczyła się również ratownictwa medycznego poprzez udział w pokazach ratownictwa i ćwiczenia praktyczne w tym zakresie. Taka wiedza przyda się zawsze i każdemu. Trzymajmy kciuki, by uczniom nie zabrakło przy udzielaniu pierwszej pomocy zdrowego rozsądku.

Klasa II i to prawdziwi szczęściarze, poza powyższymi, jakże ciekawymi zajęciami, uczestniczyli również w poszukiwaniu skarbów. Zwiedzali bowiem wieżę Zamku Lubelskiego, poznali dawne dzieje Lubelszczyzny i jej dawne monety i medale. Czy można chcieć więcej?

Program tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki był na tyle interesujący i różnorodny, że uczniowie do dziś dopytują, kiedy jedziemy następny raz? Nie ma więc wątpliwości, że w przyszłym roku też nas na festiwalu nie zabraknie.

Ela Korzeniowska