CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

BibliotekaTYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

7 czerwca (nd) – Dzień konia
Astrid Lindgren - „Pippi Pończoszanka”
Pippi Pończoszanka to najsympatyczniejsza, najweselsza i najbogatsza dziewczynka na świecie, która mieszka w Willi Śmiesznotce razem ze swoją małpką i koniem. Koń mieszka na werandzie. Trzeba też wiedzieć, że Pippi jest niesamowicie silna. Na przykład kiedy chce wypić na werandzie poranną kawę, bierze konia i wynosi go do ogrodu trzymając zwierzę wysoko w górze na wyciągniętych rękach.
Link do fragmentu audiobooka

6 czerwca (sb) – Dzień wilka
Jacek Kozłowski - „Z pamiętnika wilka Antoniego”, cz. 1: Jak to się wszystko zaczęło?
Wilk Antoni wprowadza się do puszczy, gdzie panuje zwyczaj niejedzenia mięsa. Czy drapieżnik dostosuje się do zasad swoich nowych sąsiadów i polubi szpinak?
Link do słuchowiska

5 czerwca (pt) – Dzień z owadami
Jan Brzechwa - „Pchła Szachrajka”
Klasyczna pozycja polskiej literatury dziecięcej - wierszowana, zabawna opowieść o pchle, oszustce i naciągaczce, która po wielu swych "numerach", pod groźbą więzienia, obiecuje poprawę i uczciwe życie.
Link do bajki

4 czerwca (czw) – Dzień niedźwiedzia
Janina Porazińska – „Pamiętnik Czarnego Noska”
Na witrynie pewnego sklepu siedział pluszowy miś zwany Czarnym Noskiem i codziennie marzył o tym, by kupiło go jakieś dobre, grzeczne dziecko i zabrało do swojego domu. Marzenie misia w końcu się ziściło. Został kupiony przez pewną małą dziewczynkę i zabrany ze sklepowej witryny. Tak oto rozpoczęła się jego wielka przygoda, a właściwie całe mnóstwo przygód bo od tej chwili Czarny Nosek nieustannie wpadał w nowe tarapaty.

3 czerwca (śr) – Dzień z żubrem
Tomasz Samojlik - „Żubr Pompik”
Żubr Pompik i jego żubrza rodzina zamieszkują puszczę Białowieży i na co dzień poznają leśną rzeczywistość i reguły rządzące światem przyrody. Ciekawy świata, przyjacielski i chętny do pomocy Pompik szybko zjednuje sobie mieszkańców lasu i poznaje ich zwyczaje. Zaskakuje trafnymi spostrzeżeniami, choć czasem zdarzają się mu pomyłki. Często dostrzega to, czego nie widzą dorosłe żubry…
Link do fragmentu książki

2 czerwca (wt) – Dzień kota
Holly Webb - "Łezka, przerażona kotka”
Madzi bardzo zależy, by jej śliczna, trójkolorowa kotka miała jak najlepszy dom. Poświęca kici cały swój wolny czas, bawi się z nią i nie szczędzi pieszczot. Jest przekonana, że energiczna koteczka z radością będzie chciała wychodzić do ogrodu. Niebawem jest już wystarczająco duża, by wychodzić na dwór. Kotka nie wie jednak, że dwa duże kocury sąsiadów uważają ogród za swoje terytorium. Oba koty robią wszystko, żeby ją przepłoszyć.

1 czerwca (pn) – Dzień ptaków
Hanna Łochocka – „Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele”
Zbiór krótkich, pisanych rymowaną prozą opowiadań, których bohaterem jest sympatyczny, życzliwy wszelkim stworzeniom wróbelek. Chcąc poznać świat, popada często w śmieszne tarapaty.

31 maja (nd) – Dzień psa

W. Bruce Cameron - "Był sobie pies"
Ta książka w piękny sposób pokazuje, że miłość nie zna granic oraz że nasi najbliżsi zawsze są przy nas. Najważniejsze przesłanie powieści głosi, że każda istota na ziemi urodziła się z misją.

30 maja (sb) – Dzień z Doktorem Dolittle
Tydzień Czytania zaczął się w sobotę od spotkania z Doktorem Dolittle i Edytą Jungowską, która nagrała znakomity audiobook na stulecie znanego dzieciom na całym świecie wspaniałego doktora zwierząt.
Link do fragmentu audiobooka