Ludwik Jerzy Kern - ulubiony twórca wielu pokoleń Polaków
Dodane przez Justyna Skubisz dnia Listopad 07 2020 09:13:27

29 października minęła 10. rocznica śmierci Ludwika Jerzego Kerna. By upamiętnić wspaniałego bajkopisarza, dziennikarza, polskiego poetę, satyryka, dziennikarza, tłumacza literatury pięknej, autora tekstów piosenek, biblioteka szkolna przygotowała gazetkę.
Treść rozszerzona
Ludwik Jerzy Kern debiutował w 1938 jako poeta w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”.
W okresie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej, utrzymywał się z pracy fizycznej. Po upadku powstania warszawskiego przeniósł się do Krakowa.
W 1945 powstały jego pierwsze utwory satyryczne, drukowane w „Szpilkach”. Od 1947 ponownie w Łodzi, gdzie podjął pracę w Agencji Prasowej „Polpress”. Współpracował następnie krótko z „Głosem Robotniczym” oraz pismem „Rózgi biją co tydzień”, podjął także studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.
Od 1948 do 1982 w zespole redakcyjnym tygodnika „Przekrój”. Redagował m.in. dział „Rozmaitości” na ostatniej stronie pisma (w tym rubryki: „O Wacusiu” i „Prosimy nie powtarzać”), publikował wiersze (m.in. cykle: „Gry i zabawy ludu polskiego”, „Imiona nadwiślańskie”, „Świąteczny bukiet”), reportaże (m.in. z Wielkiej Brytanii, Indonezji i Japonii).
Był autorem słów wielu piosenek (np. W kalendarzu jest taki dzień, Lato, lato, Wojna domowa, Nie bądź taki szybki Bill, Cicha woda), wykonywanych m.in. przez Mieczysława Fogga, Marię Koterbską, Halinę Kunicką, Zbigniewa Kurtycza, wykorzystywanych także w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych (Tajemnica dzikiego szybu, 1956; Szatan z siódmej klasy, 1960; Wojna domowa, 1965). Był współautorem autorskich programów satyrycznych nadawanych przez Telewizję Polską (m.in. Kernalia, 1965; 3000 sekund z Ludwikiem Jerzym Kernem, 1965; Kuchenny walc, 1967; Karnawał ante portas, 1968; U fotografa, 1968; Na plaży, 1970; Porachunki małżeńskie, 1974; Kwadrans pod psem. Wiersze i piosenki, 1982; Kernalia, czyli cztery łapy, 1994).
Był autorem wielu popularnych utworów dla dzieci, m.in. Ferdynand Wspaniały czy Proszę słonia, na podstawie których zrealizowano znane dobranocki. Za swoja twórczość dla dzieci został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Joanna Gajos