Szły do Niepodległej

BibliotekaBiblioteka Gimnazjum uczciła Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowaniem wystawy "Szły do Niepodległej", poświęconej kobietom represjonowanym na Lubelszczyźnie w latach 1944-1956.
Także 4 marca 2013 r. w ramach Spotkań ze Świadkami Historii, zaprosiliśmy p. Danutę Strzelecką. Nasz Gość jest członkiem Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego 1944-1989 i Jaworzniaków - Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956. Jako 18-latka trafiła na 14 miesięcy do więzienia za "usiłowanie obalenia przemocą ustroju ludowo-demokratycznego". Pani Danuta opowieściami o "starym" harcerstwie i doświadczeniach w kontakcie z "władzą ludową" zafascynowała uczniów 2 B, ale i nas, nauczycieli. Czas biegł nieubłaganie, a chciałoby się tych historii słuchać długo. Harcerze z 2 B pożegnali Gościa kwiatami i harcerskim zawołaniem, czym sprawili Pani Danucie wielką przyjemność.
Pani Danuta odnalazła na naszej wystawie siebie i swoją organizację "Trójki", a także inne współtowarzyszki niedoli z więzienia. Dlatego bardzo zachęcamy do poznania ich historii. Wystawa prezentowana jest na holu Szkoły i będzie czynna do końca marca 2013 r.