Dni świąteczne w Wielkiej Brytanii

Valentine's Day

Walentynki - coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Dzień ten jest okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Shrove Tuesday lub Pancake Day

Dzień ten poprzedza rozpoczęcie Wielkiego Postu. W swoim charakterze przypomina polski Tłusty Czwartek a najpopularniejszym daniem są naleśniki.

Halloween

Święto obchodzone 31 października w nocy przed dniem chrześcijańskiej uroczystości Wszystkich Świętych. Halloween jest pogańskim świętem wywodzącym się z celtyckiego obrządku. Zwyczaje w tym dniu to m.in. przebieranie się w stroje duchów, wampirów, czarownic i innych straszydeł, dekorowanie domów i ulic lampionami zrobionymi z dyni, 'Trick or treating' czyli chodzenie dzieci po domach i zbieranie słodyczy, łapanie zębami pływających jabłek (bobbing for apples). Kolorami święta są czarny i pomarańczowy.

Guy Fawkes Day

To angielskie święto obchodzone hucznie 5 listopada w rocznicę wykrycia spisku prochowego Guya Fawkesa, będącego próbą wysadzenia w powietrze Parlamentu. Tradycją tego dnia jest palenie przez dzieci kukieł wyobrażających Guya Fawkesa, a także pokazy sztucznych ogni oraz festyny.

Remembrance Day

Dzień Pamięci to angielskie święto obchodzone na cześć żołnierzy poległych w wojnach. Obchodzone jest w drugą niedzielę tego miesiąca o godzinie 11. Cześć zabitym oddawana jest dwuminutową ciszą. Inną nazwą tego dnia jest 'Poppy Day' (Dzień Maka).

St. Andrew's Day

Święty Andrzej jest patronem m.in Szkocji. Szkoci obchodzą to święto 30 listopada i jest to jednocześnie ich święto narodowe. W tym dniu odbywają się liczne koncerty, występy artystyczne. Na cześć patrona rybaka najpopularniejszym daniem jest ryba.

St. David's Day

Święty Dawid jest patronem Walii. 1 marca organizowane są liczne jarmarki, koncerty oraz tradycyjne uczty, a także zawody sportowe. Dzieci i młodzież swoje mundurki szkolne zamieniają na tradycyjne stroje walijskie. Całe miasta, poszczególne domy i odzież przyozdabia się symbolami narodowymi, czyli porem i żonkilem.

St. George's Day

Święty Jerzy jest patronem Anglii. Według legendy Św. Jerzy osłaniając się krzyżem pokonał smoka, który terroryzował miasto a wdzięczni mieszkańcy porzucili pogaństwo na rzecz chrześcijaństwa. Tradycjami w Anglii jest m.in noszenie czerwonej róży oraz wywieszanie flagi z krzyżem Świętego Jerzego. W dniu Świętego Jerzego (23 kwietnia) organizowane są także liczne parady.

St. Patrick's Day

Dzień Świętego Patryka - 17 marca jest dniem świątecznym w Irlandii. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje zieleń.