Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech

Adwent

Przygotowania do Świąt rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu, cztery tygodnie przed Wigilią (der Heilige Abend). W większości niemieckich domów pojawiają się adwentowe wianki (der Adventskranz), zrobione z gałązek jodły lub świerku, przystrojone fioletowymi wstążkami i świeczkami. Zgodnie z tradycją w każdą niedzielę zapala się jedną święcę. W Niemczech ciekawym zwyczajem są adwentowe kalendarze dla dzieci (der Adventskalender) - kalendarze w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami. Każdego dnia dziecko może otworzyć tylko jedno okienko, w którym znajduje się słodka niespodzianka.

Choinka

Wigilia

Niemcy do wigilijnej kolacji zasiadają po przyjściu z kościoła. Tego dnia w niemieckich domach podawana jest zazwyczaj sałatka kartoflana (der Kartoffelsalat). Przed posiłkiem Niemcy składają sobie życzenia świąteczne, nie mają oni jednak zwyczaju dzielić się opłatkiem. Kolejnym niepraktykowanym w Niemczech zwyczajem jest brak wolnego miejsca dla niespodziewanego gościa przy stole, za to przy kolacji każdy pod talerzem znajduje pieniążek (die Münze), który zapewnić ma szczęście i dostatek na przyszły rok. Dodatkowo dzieci dostają specjalny talerz, na którym znajdują się suszone oraz świeże owoce, orzechy, ciasta.

Boże Narodzenie

Dni świąteczne Niemcy, spędzają w gronie rodzinnym. Na stołach króluje gęś (Weihnachtsgans), kaczka lub inna dziczyzna. Bardzo popularne jest w tym kraju kolędowanie (Weihnachtslieder). Ludzie śpiewają piosenki bożonarodzeniowe przy stole, podczas posiłków, ale również na ulicach, kiermaszach, w gronie rodziny. Popularne są również radosne przedstawienia pełne śpiewu, wystawiane w kościołach lub w różnych częściach miasta.

Prezenty

Prezenty w Niemczech przynosi Mikołaj (der Nikolaus) lub Dzieciątko Jezus (das Christkind). Postacią negatywną, która straszy dzieci rózgą i przestrzega przed złym zachowaniem jest - Knecht Ruprecht. Prezenty nie są kładzione , tak jak u nas pod choinką, znajdziemy je bowiem na stole. Niemieckie dzieci otrzymują również prezenty 6 grudnia, wtedy to wystawiają przed drzwi swoje buty, które mikołaj wypełnia owocami i słodyczami. Dodatkowo maluchy dostają dużą księgę, w której wpisane są ich dobre uczynki minionego roku.

Kiermasze Bożonarodzeniowe

Olbrzymie kolorowe kiermasze (der Weihnachtsmarkt) odbywają się w wielu niemieckich miastach i miasteczkach. Na straganach znajdziemy kalendarze adwentowe, dekoracje świąteczne, ozdoby choinkowe. na kiermaszach podawane jest grzane wino, i przepyszne pierniczki. Pięknie udekorowane ulice i śpiewający wspólnie mieszkańcy tworzą niepowtarzalny klimat i atmosferę świąt. Najsłynniejszym i najstarszym kiermaszem jest Christkindlmarkt w Norymberdze.

Miasto Bożego Narodzenia - Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber to jedno z najstarszych średniowiecznych miast w Bawarii, które słynie z jedynego w Europie Muzeum Bożego Narodzenia Käthe Wohlfahrt Weihnachtsmuseum. Dzięki temu, że czynne jest cały rok, zawsze odczuwa się tu magię świąt....

Źródło(tekst): Ilona Kichtiak.