Gimnazjum nr 24 w Lublinie

Kuratorium

Urząd Miasta






Lepsza Szkoła

Nawigacja

Wyjazd patriotyczno-edukacyjny Białoruś-Rosja-Litwa

W dniach 4-11 października Absolwenci naszego Gimnazjum: Małgorzata Lis i Jakub Szczypiórkowski, wraz z nauczycielką historii - Iwoną Wąsik pojechali na wycieczkę patriotyczno-edukacyjną na Wschód. Wyjazd ten był nagrodą, w konkursie ogłoszonym w ubiegłym roku szkolnym przez Instytut Pamięci Narodowej pt. "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy- Katyń 70 lat po zbrodni". Była to jedyna grupa z województwa lubelskiego, której praca została wyróżniona w tym konkursie. Plan wycieczki był bardzo

Podróż zaczęła się od miejsc związanych z życiem i twórczością Adama Mickiewicza (jezioro Świteź, Nowogródek i Zaosie). Dalej trasa objazdu wiodła przez uroczysko Kuropaty pod Mińskiem (miejsce spoczynku ofiar masowych zbrodni sowieckich z lat 1937-1941). Następnym miejscem na trasie był Polski Cmentarz Wojennym w Katyniu, stacja kolejowa Gniezdowo (dokąd docierały transporty z Kozielska) i miejsce katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia tego roku. Po drodze do Wilna uczestnicy objazdu zwiedzili Ponary r11; miejsce masowych zbrodni dokonanych w latach 1941-1944 przez kolaborującą z Niemcami policję litewską na Żydach, Polakach i przedstawicielach innych narodów. W Wilnie zwiedzano Muzeum Ofiar Ludobójstwa, a także: cmentarz na Rossie, kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej i wiele innych ważnych dla historii Polski miejsc. Trasa tego objazdu wiodła także do miejsc pamięci, związanych z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego r11; tak więc byliśmy w jego rodzinnym Zułowie i w kościele w Powiewiórce, gdzie był ochrzczony. Ostatnim punktem objazdu było nocne zwiedzanie Trok, w tym spacer wokół odbudowanego w II. połowie XX wieku zamku.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wystawy z wyjazdu, która znajduje się w korytarzu, przy głównym wejściu do szkoły.
Wygenerowano w sekund: 0.01
9,317,263 unikalne wizyty