Warsztaty polsko-niemieckie

W dn. 7 - 10 czerwca 2011 r. odbyły się polsko-niemieckie warsztaty historyczne w Państwowym Muzeum na Majdanku, w których wzięli udział uczniowie Gimnazjum nr 24 z klas 3a i 3c oraz Georg-Büchner Schule z Darmstadt.
Dn. 7 czerwca miało miejsce spotkanie integracyjne młodzieży polskiej i niemieckiej w LSCDN (fot. 1 - 4), uczniowie poznali się podczas zabaw i gier integracyjnych prowadzonych w mieszanych grupach.

Dn. 8 czerwca zwiedzili wystawę w Teatrze NN poświęconą historii naszego miasta (fot.5), następnie nasi uczniowie oprowadzili niemieckich gości po Lublinie opowiadając o lubelskich zabytkach (fot. 6-11).

Dn. 9 czerwca odbyła się I część studyjna warsztatów, uczniowie byli na Majdanku, zostali oprowadzeni po terenie obozu i zapoznali się z historią miejsca pamięci. Po wizycie w muzeum przyjechaliśmy do naszej szkoły, gdzie niemieccy goście obejrzeli program artystyczny (fot. 12,13) przygotowany w ramach Dnia Niemieckiego. Następnie odbyło się podsumowanie wizyty na Majdanku (fot. 14, 15).

Dn. 10 czerwca pracowaliśmy w grupach zajmując się różnymi aspektami historii obozu: kobiety i dzieci na Majdanku; sprawcy - załoga SS (fot.17, 18, 19), jedna z grup spotkała się ze świadkiem historii, byłym więźniem Majdanka p. Zdzisławem Badio (fot.16).

Po przyjeździe do szkoły wszystkie grupy zaprezentowały wyniki swojej pracy (fot. 20-24).

Na zakończenie polscy i niemieccy uczniowie rozegrali mecz koszykówki w mieszanych zespołach (fot. 25), po którym nastąpiło pożegnanie z niemieckimi gośćmi (fot. 26).

Agnieszka Lenarczyk
Anna Góra