Konkurs Prymasowski

Narodowe Święto Niepodległości

11 LISTOPADA
Narodowe Święto Niepodległości

9 listopada społeczność naszej Szkoły świętowała kolejną, wyjątkową rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska znów stała się wolna i niepodległa.

Akademię zatytułowaną "Odczyty na temat Polski" przygotowała s. Joanna Szcześniak wraz z uczniami naszej Szkoły należącymi do Eucharystycznego Ruchu Młodych. Tytuł przedstawienia zaczerpnięto z dzieł św. Urszuli Ledóchowskiej, postaci wyjątkowej, charakteryzującej się troską o dobro Ojczyzny i Kościoła. W dialogach, wypowiedziach, piosenkach oraz w prezentacji multimedialnej podkreślano piękno Polski, doniosłość jej historii oraz znaczenie postaci wielkich Polaków.

Uczniowie pod dyrygenturą p. Beaty Tokarczyk wykonali hymn Polski, wyjątkowo w pełnej wersji tekstowej, zaś przedstawienie patriotyczne wzbogacone zostało występem tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej. Za przygotowanie uczniów do pocztu sztandarowego, który w ostatnich dniach kilkukrotnie reprezentował nasza Szkołę, odpowiedzialny był p. Krzysztof Gocłowski.

Akademia odbyła w dwóch turach i zgromadziła odświętnie ubranych uczniów, którzy chcąc podkreślić ważność 100-lecia niepodległości Polski mieli przypięte biało-czerwone kotyliony i założone opaski na ramię.

Na koniec głos zabrali Pan Dyrektor Ryszard Pawka oraz Pani Wicedyrektor Marta Martyniuk, którzy podziękowali artystom za wspaniałą ucztę duchową i estetyczną. Do nauczycieli skierowano zaś słowa uznania za wszelkie działania ułatwiające społeczności szkolnej świętowanie rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przede wszystkim za wyjątkowo odświętny wystrój naszej Szkoły przygotowany przez uczniów i nauczycieli świetlicy, klas 1-3 oraz klas starszych, p. Beatę Ochnicką oraz Klub Młodych "Cogito". Nagłośnienie uroczystości przygotował p. Zbigniew.

Naszym uczniom oraz ich rodzinom, wszystkim nauczycielom i pracownikom Szkoły życzono radosnego świętowania zbliżającego się Święta Niepodległości.