Swiadkowie Historii

BibliotekaZ cyklu "Świadkowie Historii" 22 listopada 2011 r. biblioteka Gimnazjum zorganizowała spotkanie z p. mjr Marianem Pawełczakiem, żołnierzem AK, a po wojnie jednym z Żołnierzy Wyklętych z oddziału "Zapory". Pan Major okazał się wspaniałym gawędziarzem, obdarzonym doskonałą pamięcią. Z detalami sięgał we wspomnieniach do czasów II Rzeczypospolitej. Sugestywnie przedstawił trudy partyzanckiego życia i koszmar czasów powojennych. Niewątpliwie zainteresował nas, bo padło sporo pytań. Tłem spotkania była wystawa poświęcona biografii Pana Majora. W krótkim programie poetyckim wystąpili uczniowie klasy 2b: Magda Napiórkowska, Ilona Błaszczyk, Joasia Krzysiak, Piotr Malinowski. Ramy zakreślił "Marsz Zaporczyków" odśpiewany przez nas razem z Gościem. W 2-godzinnym spotkaniu wzięło udział 25 uczniów z klas: 1b, 1 d, 2b i 3 d.
Org. Anna Czapska, fot. p. Justyna Skubisz, filmował p. Andrzej Błaszczyk.

Turystyka piesza

Dnia 26 listopada 2011 roku (sobota)
zapraszam wszystkich zainteresowanych do SPA Nałęczów.

Wyjazd z Dworca Głównego PKP o godz. 8.50 w kierunku Dęblina.
Spotykamy o godz. 8.30 na dworcu PKP.
Powrót w godzinach popołudniowych (ok. 15.00). Należy zabrać ze sobą legitymację szkolną, co nieco do jedzenia i picia, wygodne buty, 2 bilety MPK (by dojechać na dworzec), ok. 35 zł - na bilety na pociąg, wejście na basen (17 zł) i inne ewentualne potrzeby. W programie: SPA Nałęczów (basen) oraz zwiedzanie Nałęczowa.
Zgłoszenia przyjmuje p. Jolanta Gawrylak.

MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY SPORTOWE

SportInformujemy,że od środy 16.11.2011 r. nasza szkoła jest organizatorem międzyszkolnych rozgrywek w piłce siatkowej dziewcząt i koszykówce chłopców w ramach Gimnazjady Miasta Lublin 2011/2012.
Po rozegranych meczach rozpocznie się rywalizacja sportowa w piłce siatkowej chłopców i koszykówce dziewcząt.
Za prawidłowy przebieg i organizację zawodów odpowiadają Małgorzata Molas ( koszykówka ) i Dariusz Żoliński ( piłka siatkowa ).
Wszystkich uczniów zachęcamy do czynnego kibicowania i trzymania kciuków za naszą szkolną reprezentację :)
DRUŻYNOM ŻYCZYMY POWODZENIA !!!!!!!!!!!

Zawody z kosza

SportW środę odbył się pierwszy mecz międzyszkolnych zawodów w koszykówkę chłopców. Przeciwnikiem naszego zespołu było Gimnazjum nr 18. Początek pierwszej kwarty był szczęśliwy dla naszego zespołu (wynik 5:0), lecz kilka błędów w obronie i nieskuteczny atak sprawiły, że przeciwnik wysunął się na prowadzenie. Mimo tego, że nasi reprezentanci dzielnie walczyli do końca, spotkanie zakończyło się wynikiem 29:34 dla Gimnazjum 18.

Świętno Niepodległości

W dniu 10 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w apelu z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowana przez II i III klasy odbyła się na Sali gimnastycznej. Apel rozpoczęto od zaśpiewania hymnu państwowego. Następnie odbyło się przedstawienie upamiętniające historię naszego kraju. Pod koniec uczennice naszej szkoły - Ada Rodak i Oliwia Zielińska zaśpiewały piosenki, które przygotowały na konkurs "Jesienne nutkir" w którym zdobyły wyróżnienie, czego im serdecznie gratulujemy!

SzOK przez cały rok.

Projekt językowy "Ich und du. Wir."

Niemiecki
Projekt językowy "Ich und du. Wir."

Dnia 20.10.2011r. gościł w naszej szkole uczeń z Thomas Mann - Schule z Lubeki Oliver Rychert. Razem z uczniami klas 2a, 2 d, 2 f, 2 e i 3 d uczestniczył w projekcie językowym "Ich und du. Wir."
Pierwszy etap projektu zakładał zintegrowanie grupy składającej się uczniów z różnych klas, szkół, mówiących językami polskim i niemieckim jako językami ojczystymi i polegał na grach oraz zabawach integracyjnych, które przygotowali uczniowie. Najwięcej emocji wzbudziły próby odczytania po niemiecku i polsku tzw. "łamańców językowych". Najdłuższy wyraz, który należało odczytać to "Grundstückverkehrsgenehmigungszuständigkeitsübertragungsverordnung" :-)!

Następnie wszyscy wzięli udział w otwartej lekcji języka niemieckiego w kl. I c "Wir suchen Freunde" poprowadzonej w części przez gościa z Niemiec.

Później odbyła się otwarta lekcja języka polskiego poprowadzona przez panią Elżbietę Pogorzelec "Biblio, ojczyzno moja ...", podczas której między podkreślona została rola wynalazku Jana Gutenberga dla rozwoju piśmiennictwa.

Kolejny etap projektu odbył się na lubelskiej starówce i polegał na rozwiązaniu zadań w języku niemieckim, dotyczących Lublina i jego zabytków. Ten etap wymagał od uczniów nie tylko znajomości języków obcych i topografii starówki, ale również sprytu.

Mimo niezbyt sprzyjającej tego dnia aury atmosfera, w jakiej przebiegało to polsko - niemieckie spotkanie była wyśmienita. Oliver okazał się bardzo sympatyczny, otwarty, co ułatwiło nawiązanie kontaktu z grupą i przełamanie obaw, jakie miały obie strony przed spotkaniem.

Projekt nadzorowały i przygotowały wraz z uczniami nauczycielki języka niemieckiego panie Halina Nowicka i Iwona Rzymowska - Hołysz.